Witamy w miejscu, w którym znajduje się szkocki pomnik narodowy National Wallace Monument

Słynny zabytek miasta Stirling wznosi się nad polami, gdzie William Wallace zdobył sławę, prowadząc swoje wojska do zwycięstwa w Bitwie pod Stirling. Monument opowiada historię o tym, jak średniowieczny wojownik został uznany bohaterem narodowym – „Walecznym sercem Szkocji” („Scotland’s Braveheart”).

Wizyta w National Wallace Monument

Osoby zwiedzające pomnik National Wallace Monument podążą śladami patrioty i męczennika Sir Williama Wallace’a, od jego tryumfu na polu bitwy po tragedię jego zdrady, schwytania i egzekucji.

Następnie czekają niesamowite widoki ze szczytu pomnika i odkrywanie, jak ta zapierająca dech w piersiach wieża stała się częścią szkockiego krajobrazu, postawiona w uznaniu dla walki Wallace’a o kraj, który kochał.

Budowa pomnika rozpoczęła się w 1861 roku, a budynek otworzono dla zwiedzających w 1869 roku. Wieża o wysokości 67,06 metrów stoi na najwyższym szczycie wzgórza Abbey Craig, 91,44 metrów nad poziomem morza.

Po przyjeździe do pomnika

Bilet wstępu można kupić z wyprzedzeniem przez Internet (przed wizytą), lub zaraz po przyjeździe pod pomnik.

Ceny wstępu
Dorośli £10,50
Bilety ulgowe £8,50
Dzieci £6,50
Bilety rodzinne (od) £23,50
 • Dostępne są zniżki dla wcześniej zarezerwowanych grup (10+ osób).
 • W przypadku większych grup zalecana jest wcześniejsza rezerwacja, aby uniknąć rozczarowania.

W ośrodku dla zwiedzających znajduje się kafejka Legends Coffee House sprzedająca gorące i zimne napoje. Kafejka oferuje szeroki wybór kaw, a przez cały dzień podawane są kanapki, przekąski i lekkie dania.

W samej wieży dostępne są informacje i oferty zwiedzania tematycznego z przewodnikiem w języku angielskim. Możliwe jest również samodzielne zwiedzanie z przewodnikiem w wersji audio w języku hiszpańskim, niemieckim, francuskim i włoskim.

Bezpłatny autobus jeździ między parkingiem a tarasem przed wieżą. Można również przejść się szlakiem The Wallace Way – leśną trasą prowadzącą od ośrodka dla zwiedzających do pomnika. Szlak przebiega kamienną ścieżką, która miejscami jest stroma. Spacer zajmuje około 15 do 20 minut.

Wieża zawiera trzy piętra z wystawami, a na szczycie znajduje się iglica w kształcie korony, z której rozciągają się piękne widoki. Do każdego poziomu pomnika wiodą kręcone schody z 246 schodkami. Należy cały czas pamiętać o stromych i wąskich schodach. Na parterze znajduje się pomieszczenie dozorcy (Keeper’s Lodge) – wygodny pokój dla zwiedzających, którzy nie są w stanie wejść po schodach. (Można tam kupić lekkie przekąski). Dla wygody wszystkich zwiedzających w budynku obowiązuje zakaz wprowadzania psów i palenia.

Poziom 1 – Sala zbrojna (The Hall of Arms)

Galeria na pierwszym poziomie przygotowuje podłoże dla historii Williama Wallace’a, przedstawiając tło historyczne zdarzeń 1297 roku, gdy szkocka armia prowadzona przez Wallace’a i Andrew de Moray’a stawiła czoło siłom angielskiego króla Edwarda I nad brzegami rzeki Forth.

W tym pomieszczeniu zwiedzający mają okazję dowiedzieć się, jakim sposobem Stirling zostało tak niezwykle ważnym miastem w średniowieczu, zapoznać się z przebiegiem i zwycięstwem Bitwy pod Stirling, oraz posłuchać, jak Wallace i de Moray omawiają znaczenie ich zwycięstwa dla Szkocji, w specjalnie zamówionym filmie.

Poziom 2 – Sala bohaterów (The Hall of Heroes)

Tak samo jak Wallace inspirował tych, którzy z nim walczyli, jego duch zainspirował pokolenia Szkotów, których sława przetrwała stulecia. Galeria pokazuje, w jaki sposób te osoby również zostały uznane za bohaterów i zajęły miejsce obok William’a Wallace’a.

Specjalna część wystawy w galerii poświęcona jest bohaterkom Szkocji i opowiada o historii czternastu wyjątkowych kobiet, których pomysłowość, życzliwość i bezinteresowna służba wzbogaciły społeczeństwo w Szkocji i w innych krajach na całym świecie.

W środku pomieszczenia wystawiony jest miecz Wallace’a, znamienny symbol odwagi i zręczności szkockiego bohatera. Przechowywany jest w pomniku od 1888 roku.

Poziom 3 – Sala królewska (The Royal Chamber)

W tej galerii przedstawione są niektóre fakty i osoby związane z budową wieży, która dziś jest jednym z najsłynniejszych zabytków w Szkocji, a dzieci mają okazję zbudować własny pomnik za pomocą miniaturowej repliki.

Zbiór artefaktów i dokumentów pokazuje, w jaki sposób Wallace Monument został jednym z głównych punktów w życiu miasta Stirling przez ostatnie 150 lat.

Poziom 4 – Iglica w kształcie korony (The Crown)

Z iglicy wieży rozciągają się widoki na historyczne krajobrazy, gdzie prowadzono bitwy i je zwyciężano. Każdy widok ma swoją historię do opowiedzenia!

Specjalne wydarzenia w Wallace Monument

Od kwietnia do września oferujemy cały program specjalnych wydarzeń. Organizujemy wizyty z przebranymi aktorami, opowiadającymi o historii Williama Wallace’a, podczas których goście są zabierani z powrotem w czasie do jednego z najbardziej dramatycznych okresów w historii Szkocji.

KLIKNIJ TUTAJ ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O WYDARZENIACH NA TERENIE WALLACE MONUMENT.

Dojazd do pomnika

National Wallace Monument znajduje się niedaleko Stirling i jest wyraźnie oznakowany od centrum miasta i od autostrady A91.

Parking przy pomniku jest bezpłatny.

Do Stirling łatwo dojechać pociągiem, a połączenia kolejowe z Edynburga i Glasgow są częste i regularne.

Jeżdżą również częste autobusy pomiędzy pomnikiem a stacją autobusową w Stirling, znajdującą się przy stacji kolejowej. Autobusy 52 i UL (Unilink) odjeżdżają co dwadzieścia minut w dni powszednie i zatrzymują się przed pomnikiem.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ LOKALIZACJĘ POMNIKA NA MAPACH GOOGLE.

 

Godziny otwarcia

(Ostatni wstęp: 45 minut przed zamknięciem)

Od 1 stycznia do lutego 10:00 – 16:00
ZAMKNIĘTE od 21 do 27 stycznia
ZAMKNIĘTE od 11 lutego do końca kwietnia
Od kwietnia do 30 czerwca 9:30 – 17:00
Od 1 lipca do 31 sierpnia 9:30 – 18:00
Od 1 września do 31 października 9:30 – 17:00
Od 1 listopada do 31 grudnia 10:00 – 16:00

 

Pomnik jest zamknięty w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok. W styczniu każdego roku pomnik jest zamknięty przez dwa dni celem przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

 

Dostępność

Ośrodek dla zwiedzającym (w tym kafejka), znajdujący się na poziomie parkingu, jest w pełni dostępny, a w budynku znajdują się łazienki. Dostęp dla zwiedzających o ograniczonej sprawności ruchowej do wzgórza Abbey Craig i do pomnika jest ograniczony.

 

Podsumowanie obiektów i usług

Parking

 • Parking dla samochodów i autokarów (bezpłatny)
 • Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych
 • Ośrodek dla zwiedzających (Recepcja i informacje dla odwiedzających, kafejka Legends Coffee House, sklep z pamiątkami, łazienki (w tym dla osób z ograniczoną zdolnością poruszania się))

Pomnik

 • Taras widokowy
 • Domek dozorcy (pomieszczenie wypoczynkowe z lekkimi przekąskami)
 • Sklep z pamiątkami
 • Łazienki
 • Galerie z wystawami (poziomy 1 do 3)
 • Iglica w kształcie korony

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.